Psychológia farieb v marketingu

Zdieľať článok:

Zdieľať článok:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest

Od detstva sme obklopení farbami. Ružová farba bola dievčenská a modrá patrila chlapcom. Červené dopravné značky si všimneme skôr ako modré -odporúčané rýchlosti. Bez ohľadu na to či sa nám to páči, okolie nás vychovalo ako máme vnímať farby a aké myšlienky a pocity si s nimi spájať. 

Aké myšlienky máme psychologicky prepojené s jednotlivými farbami?

psychológia farieb
Zaujímavý fakt:

Žltá a oranžová dopadá za sietnicou, preto ich vnímame bližšie a hmotnosťou ťažšie. Naproti tomu modrá a fialová sa zobrazujú pred sietnicou a preto pôsobia vzdialenejšie a ľahšie

Príčinou je rozdielna vlnová dĺžka svetla pri jednotlivých farbách ,ktorá spôsobuje rozdielny koeficient lomu na očnej čočke. Tá je prispôsobená pre strednú oblasť vlnových dĺžok. 

Zdroj: Psychologie reklamy Jitka Vysekalová

https://www.martinus.sk/?uItem=125714

Asociácie ku kombináciám farieb

farebné kombinácie a ich slovné asociácie

Kompletný výskum http://www.joehallock.com/?page_id=1281
Infografika od KISSmetrics https://blog.kissmetrics.com/wp-content/uploads/2011/03/true-colors1.pdf

Reálny prínos farieb v reklame

Ak pred vami blikne reklama iba na pár milisekúnd, zrejme jediné ,čo si z nej zapamätáte, budú farby. Ľudia milujú farby. Používajte ich! Máte väčšiu šancu byť zapamätateľný. Čiernobiela reklama vám v marketingu veľmi nepomôže.

Farby zobrazené na displeji(RGB) môžu byť oveľa sýtejšie ako tie, ktoré sa dajú vytlačiť(CMYK). Ak máte farby vašej vizuálnej identity určené v tlačových farbách(CMYK), zvážte či by ste ich neprispôsobili viac pre web a online sféru(RGB). Pozrite sa ako takáto zmena prospela pri nasledujúcich redizajnoch.

farby v modernom logu

Ako kombinovať farby

Ako nájsť farby ktoré spolu ladia? Inšpiráciu vám môžu dodať nasledujúce techniky. Dôležité je odstupňovať aké farby majú byť najdominantnejšie.

kombinovanie farieb

Moje obľúbené nástroje na kombinovanie farieb: 

https://paletton.com/#uid=1000u0kllllaFw0g0qFqFg0w0aF

https://www.canva.com/colors/color-wheel/

Záver

Dôležitejšie ako všeobecné štatistiky je poznať zmýšľanie cieľovej skupiny. Využijte potenciál reklamných plôch. Reklama a šetrenie atramentu nejde do kopy.

IG verzia:

Ďalšie články:
All articles loaded
No more articles to load
Lukáš Figely

Reklamný dizajn tvorí 98% mojej práce. Pracujem cez môj home office a rozbieham tiež vlastné biznis projekty. Preto sa snažím dobre si plánovať úlohy a efektívne ich zvládať. Uvedomujem si že nestačí iba tvrdo pracovať, dôležité je aj “naostriť si sekeru” >>>  pracovať rozumne, efektívne a inovatívne. Tento blog je o technikách, ktoré mi v tom pomáhajú.

Sleduj najnovšie články a zákulisie mojej tvorby cez:
Ďalšie články:
All articles loaded
No more articles to load