Psychológia farieb v marketingu

Zdieľať článok:

Zdieľať článok:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest

Od detstva sme obklopení farbami. Ružová farba bola dievčenská a modrá patrila chlapcom. Červené dopravné značky si všimneme skôr ako modré -odporúčané rýchlosti. Bez ohľadu na to či sa nám to páči, okolie nás vychovalo ako máme vnímať farby a aké myšlienky a pocity si s nimi spájať. 

Aké myšlienky máme psychologicky prepojené s jednotlivými farbami?

psychológia farieb

Skompletizoval Joe Hallock.

Zdroj http://www.joehallock.com/edu/COM498/associations.html

 

Zaujímavý fakt:

Žltá a oranžová dopadá za sietnicou, preto ich vnímame bližšie a hmotnosťou ťažšie. Naproti tomu modrá a fialová sa zobrazujú pred sietnicou a preto pôsobia vzdialenejšie a ľahšie

Príčinou je rozdielna vlnová dĺžka svetla pri jednotlivých farbách ,ktorá spôsobuje rozdielny koeficient lomu na očnej čočke. Tá je prispôsobená pre strednú oblasť vlnových dĺžok. 

Zdroj: Psychologie reklamy Jitka Vysekalová

https://www.martinus.sk/?uItem=125714

Asociácie ku kombináciám farieb

farebné kombinácie a ich slovné asociácie

Kompletný výskum http://www.joehallock.com/?page_id=1281
Infografika od KISSmetrics https://blog.kissmetrics.com/wp-content/uploads/2011/03/true-colors1.pdf

Reálny prínos farieb v reklame

Ak pred vami blikne reklama iba na pár milisekúnd, zrejme jediné ,čo si z nej zapamätáte, budú farby. Ľudia milujú farby. Používajte ich! Máte väčšiu šancu byť zapamätateľný. Čiernobiela reklama vám v marketingu veľmi nepomôže.

Farby zobrazené na displeji(RGB) môžu byť oveľa sýtejšie ako tie, ktoré sa dajú vytlačiť(CMYK). Ak máte farby vašej vizuálnej identity určené v tlačových farbách(CMYK), zvážte či by ste ich neprispôsobili viac pre web a online sféru(RGB). Pozrite sa ako takáto zmena prospela pri nasledujúcich redizajnoch.

farby v modernom logu

Ako kombinovať farby

Niekedy môže byť náročné doladiť správne kombinácie farieb a odtienov. Inšpiráciu vám môžu dodať nasledujúce techniky. Dôležité je odstupňovať aké farby majú byť najdominantnejšie.

kombinovanie farieb

Moje obľúbené nástroje na kombinovanie farieb: 

https://paletton.com/#uid=1000u0kllllaFw0g0qFqFg0w0aF

https://www.canva.com/colors/color-wheel/

Záver

Dôležitejšie ako všeobecné štatistiky je poznať zmýšľanie cieľovej skupiny. Využijte potenciál reklamných plôch. Reklama a šetrenie atramentu nejde do kopy.

IG verzia: