Efektívny manažment času
#1 Pomodoro

Zdieľať článok:

Zdieľať článok:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest

Pomodoro je technika, ktorá využíva časovač na to, aby rozložila prácu alebo učenie na menšie časové úseky. Zvyčajne je to 25 minút, po ktorých nasleduje krátka 5 minútová prestávka. Táto technika manažmentu času pomáha zbaviť sa prokrastinovania, pracovať efektívnejšie a počas práce sa maximálne sústrediť. Vyvinul ju Francesco Cirillo už v roku 1980.

Máte na konci dňa pocit, že ste celý deň tvrdo pracovali, ale nepodarilo sa vám stihnúť, to čo ste plánovali? Zdá sa vám, že čas plynie rýchlejšie ako by mal?

Nastal čas na zmenu.

buďte efektívny-Plánujte

Princíp pomodora

Spravte si zoznam úloh

Ak máte jednu rozsiahlu úlohu, rozdeľte si ju na drobné a určte si poradie – budete mať vačšiu radosť a motiváciu odškrtávať ich postupne. 🙂

Nastavte si časovač na 25 minút

Nenechajte sa prerušiť!

Ak vám niekto píše/ dostanete nápad/ budete mať nutkanie skontrolovať FB… >>> zapíšte si to a spravte po pracovnej dobe.

Čas na pauzu! – 5 minút

nevyhnutné je opustiť pc – ísť sa prejsť/ cvičiť/ zavrieť oči… Prepnutie okna na obrazovke je to najhoršie čo môžete spraviť lebo nedôjde k zmene činnosti, a mozog to bude vnímať ako by ste šli bez prestávky. Časom sa dostaví mentálna únava.

Opakujte cyklus 4x a dajte si veľkú prestávku (20-30 min)

Odporúčané je použiť kuchynský časovač, ktorý hlasno tiká. Znervózňuje vás to? Práve o to ide. Vedomie, že časovač je spustený a na prácu je vymedzený čas, vás núti pracovať efektívne. To vás odradí od toho aby ste si pozreli správy, novinky na facebooku a iné zbytočnosti.

Pomodoro – manažment času už od roku 1980

Túto techniku vymyslel spomínaný Francesco Cirillo počas svojho štúdia na univerzite. Dnes po takmer 40 rokoch je stále obľúbená. Existujú k nej stovky aplikácii pre rôzne zariadenia a niektoré firmy ju zaviedli pre svojich zamestnancov. Mne sa tiež veľmi osvedčila, preto ju odporúčam skúsiť aspoň na 3 dni. Som zvedavý na to ako to ohodnotíte.

Francesco Cirillo:

https://francescocirillo.com

Aplikácie pre manažment času 

 

pomodoro timer

Môj favorit – YAPA-2 (pc)

minimalistické UI, vždy na očiach
https://github.com/YetAnotherPomodoroApp/YAPA-2

Toggl (multi)

Ak si počítate čas strávený na projektoch, dá sa využiť i Toggl s integrovaným pomodoro časovačom.
https://toggl.com/pomodoro-timer-toggl/

time management